SİPARİŞ HATTI 0539 824 07 09

Arrow up
Arrow down

kargo

    Siparişlerinizi aynı gün anlaşmalı kargoda şirketlerimize teslim ediyoruz.

Cevizde Toprak ve Gübre Seçimi

ceviz gubre

Ceviz Fidanı dikimi öncesi ceviz fidanının dikim arazisinin toprak tahlili gerçekleşmelidir.

Ceviz fidanlarının verimlerini artırmak için öncelikle hangi iklim şartlarındaki bir alanda dikim yapacağınızı ve bu alan için uygun olan dikim ya da aşılama yapacağınız ceviz ağacı türünü doğru seçmeniz gerekmektedir. Ilıman iklim şartlarını isteyen bir ceviz ağacı ile karasal iklimin hüküm sürdüğü alanlarda verim beklenemez.  Ardından dikim yapılacak olan toprağın türünü analiz ettirmeniz, mümkünse tek toprak tipi olan bir alanı tercih ederek aynı gübreleme yöntemi ile tüm bahçe alanınızı gübrelemeniz önerilir. Bu sayede hem farklı toprak türleri için ayrı ayrı analiz yaptırmak zorunda kalmazsınız ve ek bir maliyetten kurtulursunuz, hem de analiz sonucunda ortaya çıkacak duruma göre ayrı ayrı gübre çeşidi almanıza gerek kalmadığından ikinci bir maddi yük üzerinizden kalkar. Gerekli olan gübreleme ve ilaçlamaları uygun periyotlarda yapınız.

Gübreleme Zamanı

Dikim veya aşılama zamanlamasını hesaplayarak yapınız, bu sayede fidanlarınız kış mevsimine kadar, gerektiği kadar kök tutmuş ve kendi başına yaşayabilir hale gelmiş olacaktır. Bu da sağlıklı büyüyen bir ceviz fidanı ile ilerleyen zamanda ceviz fidanlarınızdan alacağınız verimi artırır.

Budama Zamanı

İlk seneden ürün vermeye başlaması muhtemeldir, fakat ilk sene vereceği ürün ticari amaç için bir değeri olmayacağı için ilk sene ürün vermemesi ve gelişimine odaklanması için ürün verecek dallarda budama yapılabilir. Tepe kısmına yakın olan gözleri koparın, ana dal altında oluşacak kuvvetli sürgünlerden uç alma işlemi yapın. Taç içini sıkıştırmakta olan dalları dibinden, taç yüzeyini oluşturacak olan dallarda ise 2-3 yıllık dalları seviyesinden budayarak seyreltin.

Budama işleminde, bıraktığınız dal kalınlığı, budadığınız daldan kalın olması ceviz fidanlarınızın verimini hızlıca artırmak için önem arz etmektedir.

ceviz fidanları

badem fidanları


iletişim

1295706
Bugün :
Dün :
Bu Hafta :
Geçen Hafta :
Bu Ay :
Geçen Ay :
Tüm Zamanlar :
4
42
46
1284910
1687
16676
1295706

IP: 3.236.116.27
2024-06-18 05:46:15